Ministar pravde u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković izjavio je danas da Predlog zakona o zaštiti uzbunjivača predstavlja savez države i građana u borbi protiv korupcije, pri čemu će država zaštititi sve one koji prijavljuju sumnju na bilo koju vrstu nezakonitosti.Selaković je, predstavljajući ovo zakonsko rešenje u Skupštini Srbije, poručio da će oni koji se usude da osobe koje prijave sumnju na korupciju otpuste, premeste ili oštete biti suočeni sa odgovorom države.
Ministar pravde u Vladi Republike Srbije Nikola Selaković izjavio je danas da Predlog zakona o zaštiti uzbunjivača predstavlja savez države i građana u borbi protiv korupcije, pri čemu će država zaštititi sve one koji prijavljuju sumnju na bilo koju vrstu nezakonitosti.
Selaković je, predstavljajući ovo zakonsko rešenje u Skupštini Srbije, poručio da će oni koji se usude da osobe koje prijave sumnju na korupciju otpuste, premeste ili oštete biti suočeni sa odgovorom države.
Predloženi zakon bi trebalo da ohrabri svakog pojedinca da prijavi zloupotrebu, ukazao je on i naglasio da će prijavljeno lice, državni organ ili kompanija biti podvrgnutiji istrazi državnih organa.
Prema njegovim rečima, u radnu grupu resornog ministarstva koja je radila na izradi pomenutog zakona bili su uključeni i uzbunjivači koji su pomogli svojim iskustvom, s obzirom na to da su imali uvid u sve manjkavosti dosadašnjih rešenja.
Ministar je objasnio da je ova oblast do sada delimično bila uređena zakonima o slobodnom pristupu informacijama, o državnim sužbenicima i Agenciji za borbu protiv korupcije.
On je dodao da se zakon odnosi i na one koji su povezani sa uzbunjivačima, koji trpe štetne posledice zbog toga, a nisu uzbunjivači.
Ovaj zakon pruža punu zaštitu onima koji prijavljuju sumnju na korupciju, čime se otklanjaju nedostaci neadekvatne i nedovoljne zaštite pojedinih kategorija "uzbunjivača", precizirao je Selaković.
Prema njegovim rečima, zaštitom uzbunjivača u najvećoj meri štiti se i javni interes, dok se predloženim rešenjima otklanjaju mogućnosti da oni trpe štetne posledice i obezbeđuje im se odgovarajuća pravna sugurnost.
Donošenjem ovog akta preduzimaju se i neophodni koraci ka uspostavljanju normativnog okvira i kapaciteta za odlučnu borbu protiv korupcije, a istovremeno se ostvaruju preuzete obaveze iz međunarodnih akata, pre svega preporuka Grupa država za borbu protiv korupcije Saveta Evrope, zaključio je Selaković.
Uzbunjivanje je otkrivanje informacije o kršenju propisa i ljudskih prava, vršenju javnog ovlašćenja protivno svrsi zbog koje je povereno, opasnosti po život, javno zdravlje, bezbednost, životnu sredinu, kao i radi sprečavanja štete velikih razmera.
Uzbunjivač je fizičko lice koje izvrši uzbunjivanje u vezi sa svojim radnim angažovanjem, postupkom zapošljavanja, korišćenjem usluga državnih i drugih organa, nosilaca javnih ovlašćenja ili javnih službi, poslovnom saradnjom i pravom vlasništva na privrednom društvu.